Wine Diet: інтерв’ю з Аліною Шадіною для Air, Airport, Megapolis magazines
Текст: Юлія Козда
Фото: Аліна Шадіна
Для: The Air by KBP, Air Lviv, Megapolis, Airport magazines
«Хороше вино — як хороший фільм: швидко закінчується, залишаючи чудовий післясмак; із кожним ковтком у ньому відкривається щось нове, і як це часто буває з фільмами — воно народжується та відроджується в кожному новому цінителі», — так казав легендарний режисер Федеріко Фелліні.
За винним лікбезом звернулися до Аліни Шадіної — вайнлаверки та гедоністки, яка замість трендів надає перевагу вдумливій насолоді класикою.
Як виник ваш тег в інстаграмі #alinaswinediet?
Сама ідея — від «дієти» Жаклін Кеннеді. Вона полягає в тому, що протягом дня треба випити
пляшку шампанського «Veuve Clicquot» і геть нічого не їсти. Джекі запевняла, що можна втратити до двох кілограмів за день. Але #alinaswinediet обов’язково включає в себе різні перекуски, які поєднуються з конкретним вином.
З чого почати, коли хочеться перекреслити абстрактність вина?
Для початку потрібно обов’язково закохатися у вино й культурне його споживання — як правило, це стається під час подорожей. Далі продовжіть спілкуванням із такими ж зацікавленими людьми. Ходіть на винні дегустації — на щастя, це дуже популярне проведення часу по всьому світу й такі заходи проводяться вже частіше, як порівняти з п’ятирічною давниною. Ще — відвідуйте винні виставки, де, заплативши за вхід, можна перепробувати різні зразки й познайомитися з виноробами. Приходячи в бар або ресторан, не бійтеся просити офіціанта порадити вино до страви замість того, щоб замовляти щось звичне. Дивіться фільми про вино і, звичайно ж, читайте книги. Плануйте в будь-якій подорожі відвідини місцевих виноробень. Людям, які працюють із вином, є що розповісти.
Дипломована майстриня вина Ізабель Лежерон, авторка книги «Natural Wine», захопилася
фермерами, які роблять вино власноруч. Як ставитеся до біодинамічних вин?
З обережністю, бо найчастіше це кіт у мішку. Та ж історія з органічними винами, де ризик отримати не те, що очікуєш, навіть вищий. Коштують біодинамічні та органічні вина дорожче, однак якість непередбачувана навіть від пляшки до пляшки одного виробника. Проте я завжди дегустую в подорожах вина місцевих виноробів, особливо якщо вдається погостювати у них.
Чи можна вважати біодинамічні вина модними?
Зазвичай видатні вина роблять за класичною технологією із застосуванням діоксиду
сірки — це гарантує високу якість і стабільний результат. Шкоди від діоксиду сірки ви не відчуєте, її вміст у келиху в 300 разів менший, ніж в одній штуці кураги. Значно більше шкоди організмові завдає надмірне вживання вина загалом, неважливо яким способом воно зроблене. Тому для мене яскрава позначка на етикетці, що вино біодинамічне — просто маркетинговий хід. Хоча в цілому біодинаміка — прекрасні вина, і краще вибирати саме ті, які не заявляють про це на пляшці. Важливо, щоб виробник піклувався про смак та якість вина, а не прикривав недоліки свого продукту модним словом.
На думку Bloomberg, головною винною країною 2021 року стане Португалія, а найхітовішим португальським регіоном — сонячний Алентежу. Там виробляють м’які білі й димно-оксамитові червоні вина. Верхні рядки у винних чартах пророкують просеко розе та свіжистому вінью верде
У Португалії ви відвідали маєток «Morgado do Quintão». До виноробні якого регіону рекомендуєте вирушити самостійно?
Португалія, на мій погляд, країна для вже досвідчених. Почати можна з Італії, і навіть із будь-якого регіону, але найбільш сповненим вражень буде, швидше за все, Тоскана. Там роблять найвидатніші італійські вина. І ще там неймовірні горбисті краєвиди зі стрункими рядами кипарисів. Милуватися ними — особливе задоволення під час дегустації чергового винного зразка, коли вмочуєш свіжий хліб в оливкове масло.
Серед виноробів тепер не прийнято концентруватися на теруарі — скоріше відтворюють
легендарні сорти. Як ставитеся до трансформації унікальності вин?
Попит на вино у світі стрімко зростає, що призводить до масовості та зниження якості в сегменті масмаркету. Таке вино завжди знайде свого покупця через невисокий бюджет, але навряд чи воно принесе задоволення і насолоду. Вино народжується для того, щоб дарувати враження і смакові емоції. Однак це неможливо, якщо не враховувати тонкощі грамотного виробництва та не вкладати любов, працю і знання. Мені більше імпонує мода на унікальність — багато виноробів намагаються вирощувати й відроджувати автохтони — сорти винограду, що характерні тільки для певного регіону, без світових аналогів. Єдині у своєму роді вина завжди цікаво смакувати та обговорювати.
Помаранчеві вина родом із Грузії, хоча їх виробляють в Італії, Франції, Австрії, Хорватії, ПАР, США і Австралії. Чи вдалося оранжу вас здивувати?
На мій погляд, помаранчеве вино, знову-таки, маркетинг — його почали активно пропагувати через незвичайність назви, проте найчастіше оранж не так уже й вражає смаком. Цікаво спробувати, але мода мине і, швидше за все, про нього забудуть. Залишається в тренді зелене вино із Португалії — теж здебільшого завдяки своїй назві. Це напрочуд легке, повне свіжості, злегка ігристе біле вино з прохолодно-вологого регіону на півночі Португалії.
Істинний «оранжист» Йошко Гравнер для своїх вин винайшов спеціальні келихи — із чашею
великого діаметра, без ніжки. Наскільки ви завзяті до винної атрибутики?
Мені подобаються класичні келихи, але без фанатизму. Досить мати чотири види: для білого, для червоного, для ігристого і для дижестиву. Під кожен сорт свій келих — це занадто. Реальну різницю зможе відчути тільки професіональний сомельє. Химерні форми і вигини, гравірування, різнобарвне скло лише заважають правильно сприймати вино, відволікають і знижують задоволення від дегустації. Важливий правильний штопор — «ніж сомельє», також — зручний краплевловлювач. Це мінімальний необхідний набір. Наступний крок — декантер, для певних вин він стає важливою прикрасою. Решта атрибутів — іграшки, без яких можна обійтися.
Мені більше імпонує мода на унікальність — багато виноробів намагаються вирощувати й відроджувати автохтони — сорти винограду, що характерні тільки для певного регіону, без світових аналогів.
Розкажіть про ідеальний винний сценарій березня.
У березні хочеться пити шампанське! Протягом зими втомлюєшся від насиченого червоного вина — і прагнеш чогось легкого та свіжого. А ще схуднути до літа — раптом дієта Жаклін таки працює! І яке ж Восьме березня без келиха ігристого зранку на сніданок? Шампанське — єдине вино, яке поєднується зі стравами з яєць. У березні Масляна, а значить — доречними будуть й млинці з ікрою.
Із шампанським — одне з найкращих поєднань. (Після устриць!)
У вас є особистий топлист вин?
Під кожен настрій — відповідне улюблене вино. Під різні погоду, музику, пору року, компанію та місце. Є вина, які дуже запам’яталися, вразили й напрочуд смакували — проте я дегустувала їх лиш раз, тож називати їх улюбленими дивно. Хоча мрію спробувати знову. Не можна також вважати за улюблене те вино, яке п’єш останнім часом найчастіше — можливо, воно влаштовує співвідношенням ціна-якість, але скоро його переростеш і забудеш. Я швидше зорієнтую щодо стилістики: із червоних мені подобається, як у винах Ермітажу проявляється сіра, із білих скоріше виберу інтелектуальний рислінг, з ігристих — шампанське, а на дижестив — мадейру.
Перефразуйте впізнаваний латинський вислів «In vino veritas…» («Істина у вині…») — що поставите замість істини?
Насолода у вині! Істину в ньому не завжди варто шукати, а от задоволення — неодмінно!