Львівські хроніки
Мій Львів
Нещодавно повернулась зі Львова з купою позитивних вражень та кількома тисячами фотокарток. Із радістю запрошую вас помандрувати зі мною затишними вуличками старого казкового міста! Let’s go!
Про привід, чому ми вирушили на тиждень до Львова, напишу трохи згодом. Доречі наша подорож до Львова свівпала із джазовим фестивалем Leopolis Jazz Festival і знайти готель то був ще той квест! А почну із вражень від нашого перебування в готелі Ferenc Hotel Restaurant.
Цей модерновий оазис, фасад якого прикрашають скульптурні портрети першодрукаря Йоганна Гутенберга, розташований на найвужчій вуличці міста. Вона носить ім’я відомого композитора, піаніста та представника музичного романтизму — Ференца Ліста. Саме Ференц створив такі інструментальні жанри, як рапсодія і симфонічна поема.
Будівля готелю зведена у 1895 році за проектом видатного львівського архітектора ХIХ ст. Вінцента Яна Равського для Спілчанської друкарні. За столітню історію будинок № 4 зазнав кількох реконструкцій. А у 2018 році він був облаштований під готель на 35 дизайнерських номерів.
Тут неймовірно смачний капучіно з тією самою невагомою пінкою, шапки ніжної гортензії на ресепшн, чудова кухня, персонал, який приємно здивує десертом у номер серед ночі, атмосфера, в якій так зручно поєднувати роботу та відпочинок і таємничий внутрішній дворик-тераса, де під кроною дерева можна планувати мандрівки новими горизонтами!
Зберігайте, щоб не загубити координати:
Ferenc Hotel Restaurant, вул. Ференца Ліста, 4
Від площи Ринок, Оперного театру і Палацу Потоцьких всього декілька хвилин. А крокуючи бруківкою по нічному Львову, так приємно повернутись у це місце, де досконалість, стиль та комфорт відчуваються у кожній деталі.
Персонал, який приємно здивує десертом у номер серед ночі та атмосфера, в якій так зручно поєднувати роботу та відпочинок
До речі ця тиха кінематографічна вуличка, на якій розташований готель збудована у стилях класицизму і історизму, відома з XVIII століття під назвою Ковальська. Її неодноразово перейменовували, тож сучасну назву вулиця отримала у 1991 році, на честь угорського композитора Ференца Ліста.
Ференц Ліст — перший піаніст, що виступав із сольними концертами, завдяки яким заслужив визнання професіоналів і публіки. Попри те, що немає жодного звукозапису гри Ліста, його визнано одним з найвпливовіших піаністів своєї епохи. Також був знаним через свою благодійність: допомагав жертвам стихійних лих, сиротам, навчав безкоштовно талановитих студентів, сприяв фонду пам’яті Бетховена, пожертвував значні кошти на відкриття консерваторії в Будапешті.
Теорією Ліст займався в Антоніо Сальєрі. Виступаючи на концертах, Ліст став сенсацією для віденської публіки. Під час одного з виступів Бетховен, після блискучої імпровізації Франца в каденції одного зі своїх концертів, поцілував його. Ліст про це згадував протягом усього життя. Між 1842 і 1848 роками Ліст кілька разів об’їхав всю Європу із сольними концертами.
Під час гастролей у Києві у лютому 1847 року Ференц Ліст познайомився з Кароліною Вітгенштейн, близька дружба з якою тривала протягом усього його життя. Саме цій жінці композитор присвятив усі свої симфонічні поеми.
Серед знайомих талановитого Ліста було багато видатних людей: Нікколо Паганіні, Гектор Берліоз, Александр Дюма, Віктор Гюго, Альфред де Мюссе та Жорж Санд.
Взагалі Львовом треба гуляти довго і з насолодою. Придивлятись, зупинятись, прислухатись… Мені кожен ранок відчувався ароматами кави, дощу, петуній, круасанів із солоною карамеллю та прохолодою двориків. Обов’язково зайдіть на площі Ринок в концептуальну авторську кав’ярню «Львівська копальня кави» і виберіть свою каву. Не поспішайте, а краще спочатку замовте собі горнятко чи два та присядьте за столиком біля вікна. Тут так добре міркувати та спостерігати за перехожими і швидким рухом спритних львівських трамвайчиків… Ми вибрали «Коли паде дощ» з нотками ванілі і солодкого білого шоколаду і «міцну, як любов» «Каву для закоханих» з цитрусової кислинкою і звучанням горіхів і тропічних фруктів.
“Львів є носієм естетики, художності. Бути банальним у цьому просторі якось елементарно не випадає” (Олег Цьона, актор)
А якщо звернути з досить людного проспекту Свободи, який веде до Львівскої опери, і пірнути в арку – потрапиш в прохолодний оазис ресторанчика «Фляшка Кляйна». Він дуже нагадав мені празькі заклади «Deer» і «Styl & Interior» – красиво, свіженько і зелено. Все тут сприяє відпочинку і неспішності. Якщо хочете перекусити швидко, попереджайте, щоб вас обслужили швидко. В ресторані зазвичай повна посадка і можуть бути затримки в обслуговуванні. Та й столик краще забронювати заздалегідь, щоб напевно знайшлося місце на терасі, потопаючої в рожевих шапках гортензії… Cheers!
Чому ж «Фляшка Кляйна»? Тому що на назву рестораторів надихнув німецький математик Фелікс Кляйн, який в 1882 році вперше описав неорієнтовну (односторонню) поверхню – пляшку Кляйна. Саме він вніс значний вклад в загальну алгебру (особливо в теорію груп і теорію безперервних груп), теорію еліптичних і автоморфних функцій. Був першим головою Міжнародної комісії з математичної освіти (Рим, 1908 рік) і ще за життя видав тритомник своїх Зібрань творів.
Що ж, підемо далі? А ви знаєте, де можна знайти книги Taschen, фотоальбоми Анрі Картьє-Брессона і Пітера Ліндберга? Саме тут: в Книгарні на Федорова! Цей унікальний, затишний і гостинний книжковий простір знаходиться як раз навпроти скарбу архітектури бароко – Домініканського собору. Гарантую – щось стовідсотково прикупите для себе чи своїх близьких.
Та я з вашого дозволу повернусь до Доменіканського собору. Пам’ятаю цю грандіозну святиню ще з дитинства, коли приїжджала до Львова на танцювальний конкурс. Тоді Домініканський собор справив на мене неймовірне враження. Я стояла перед цією потужною глибою і гадала, що ж означає виведена на фасаді латинська фраза: «SOLI DEO HONOR ET GLORIA» ( «Єдиному Богу честь і слава»).
Зараз греко-католицький храм входить до переліку пам’яток архітектури національного значення і знаходиться в зоні всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, як складова історичного центру Львова, а фахівці досі вважають, що в таємничих підземеллях одного з найяскравіших зразків бароко знаходяться фрагменти палацу князя Льва.
Мандруймо далі?
На терасі ресторану Valentino
Вже закохалися у Львів?
А чи пам‘ятаєте ви, як героїня, яку майстерно зіграла Джулія Робертс в «Pretty Woman», Вівієн, була здивована вибором Едварда у ресторані? Вона виглядала геть розгубленою, побачивши перед собою есгарго (Escargots de Bourgogne), які хто зна, як можна їсти?!
Зараз цей відомий французький делікатес подають не тільки в дорогих ресторанах, а й залюбки готують вдома. Тому що це дуже-дуже смачно і красиво з точки зору естетики. Особливо, коли це равлики-буре (із начинкою), які дістають із мушлі, варять на слабкому вогні, а потім кладуть назад, додаючи ароматні соуси із листя базиліку, часника, вершкового масла або трюфельної пасти, і запікають… М-мм, як це можна витримати, чекаючи на замовлення..?
Тож не завітати у Львові до Tante Sophie, що на Друкарській, ми просто не змогли: тут чимало оригінальних страв на основі класичної французької кухні, розроблених шеф-кухарем Катериною Мегалюс. Але ж мені кортіло саме ескарго! Будь ласка: в пікантному соусі із зернами гірчиці, вершковому соусі з блакитним сиром, гострому соусі з томатів, часнику та паприки… Встояти неможливо!
Скуштувавши ніжних равликів, запечених у соусі бешамель, у вершковому соусі з білими грибами та з вином і пармезаном, я спробувала «Remulad» — равликів в анчоусному маслі з каперсами та спеціями… Отут, що називається, пряме влучання!
Добрий львів’янин – це той, хто дає цьому місту життя. Борис Гудзяк, владика
Що ж, а я завершу наш вояж ще декількома світлинами. Ловіть!